Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor NCP1053ST44T3
Mfr. Part # :
NCP1053ST44T3
Description
IC CONV PWM UVLO HV SOT223-4
DataSheet
NCP1053ST44T3 PDF
Price is not available, please RFQ
NCP1053ST44T3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Internal Switch(s):Yes
  • Voltage - Breakdown:700V
  • Topology:Flyback
  • Voltage - Start Up:8.5 V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):7.5V ~ 10V
  • Duty Cycle:77%
  • Frequency - Switching:44kHz
  • Power (Watts):40 W
  • Fault Protection:Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
  • Control Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)