Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor NCP1052P44G
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
NCP1052P44G
Description
IC CONV PWM UVLO HV 7DIP
Catalog
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
NCP1052P44G PDF
Price is not available, please RFQ
NCP1052P44G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Output Isolation:Isolated
  • Internal Switch(s):Yes
  • Voltage - Breakdown:700V
  • Topology:Flyback
  • Voltage - Start Up:8.5 V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):7.5V ~ 10V
  • Duty Cycle:77%
  • Frequency - Switching:44kHz
  • Power (Watts):40 W
  • Fault Protection:Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
  • Control Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads