Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor NCP1014AP065G
Mfr. Part # :
NCP1014AP065G
Description
IC OFFLINE SWIT SMPS CM OVP 7DIP
Catalog
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
NCP1014AP065G PDF
Price is not available, please RFQ
NCP1014AP065G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Output Isolation:Isolated
  • Internal Switch(s):Yes
  • Voltage - Breakdown:700V
  • Topology:Flyback
  • Voltage - Start Up:-
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):8.5V ~ 10V
  • Duty Cycle:67%
  • Frequency - Switching:65kHz
  • Power (Watts):19 W
  • Fault Protection:Over Load, Over Temperature, Over Voltage
  • Control Features:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads