Roving Networks / Microchip Technology AT27C2048-55PC
Mfr. Part # :
AT27C2048-55PC
Description
IC EPROM 2MBIT PARALLEL 40DIP
DataSheet
AT27C2048-55PC PDF
Price is not available, please RFQ
AT27C2048-55PC Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Technology:EPROM - OTP
  • Memory Size:2Mb (128K x 16)
  • Write Cycle Time - Word, Page:-
  • Access Time:55 ns
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TC)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:40-DIP (0.600", 15.24mm)