Roving Networks / Microchip Technology AT27C516-55VI
Mfr. Part # :
AT27C516-55VI
Description
IC EPROM 512KBIT PARALLEL 40VSOP
Catalog
Memory
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
AT27C516-55VI PDF
Price is not available, please RFQ
AT27C516-55VI Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Technology:EPROM - OTP
  • Memory Size:512Kb (32K x 16)
  • Write Cycle Time - Word, Page:-
  • Access Time:55 ns
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TC)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:40-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)