Roving Networks / Microchip Technology AT24C01A-10SI-1.8
Mfr. Part # :
AT24C01A-10SI-1.8
Description
IC EEPROM 1KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
DataSheet
AT24C01A-10SI-1.8 PDF
Price is not available, please RFQ
AT24C01A-10SI-1.8 Tech Specifications
  • Technology:EEPROM
  • Memory Size:1Kb (128 x 8)
  • Memory Interface:I²C
  • Clock Frequency:400 kHz
  • Write Cycle Time - Word, Page:5ms
  • Access Time:900 ns
  • Voltage - Supply:1.8V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)