Cypress Semiconductor CY7C1520AV18-200BZCT
Manufacturer :
Cypress Semiconductor
Mfr. Part # :
CY7C1520AV18-200BZCT
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 165FBGA
Catalog
Memory
DataSheet
CY7C1520AV18-200BZCT PDF
Price is not available, please RFQ
CY7C1520AV18-200BZCT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Memory Type:Volatile
  • Memory Format:SRAM
  • Technology:SRAM - Synchronous, DDR II
  • Memory Size:72Mb (2M x 36)
  • Memory Interface:Parallel
  • Clock Frequency:200 MHz
  • Write Cycle Time - Word, Page:-
  • Access Time:-
  • Voltage - Supply:1.7V ~ 1.9V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)