Roving Networks / Microchip Technology AT49F002A-55TI
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
AT49F002A-55TI
Description
IC FLASH 2MBIT PARALLEL 32TSOP
Catalog
Memory
DataSheet
AT49F002A-55TI PDF
Price is not available, please RFQ
AT49F002A-55TI Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Obsolete
  • Memory Type:Non-Volatile
  • Memory Format:FLASH
  • Technology:FLASH
  • Memory Size:2Mb (256K x 8)
  • Memory Interface:Parallel
  • Clock Frequency:-
  • Write Cycle Time - Word, Page:50µs
  • Access Time:55 ns
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TC)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)