Roving Networks / Microchip Technology AT24C512B-TH25-B
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
AT24C512B-TH25-B
Description
IC EEPROM 512KBIT I2C 8TSSOP
Catalog
Memory
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
AT24C512B-TH25-B PDF
Price is not available, please RFQ
AT24C512B-TH25-B Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Memory Type:Non-Volatile
  • Memory Format:EEPROM
  • Technology:EEPROM
  • Memory Size:512Kb (64K x 8)
  • Memory Interface:I²C
  • Clock Frequency:1 MHz
  • Write Cycle Time - Word, Page:5ms
  • Access Time:550 ns
  • Voltage - Supply:2.5V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)