Roving Networks / Microchip Technology AT27C256R-45RI
Mfr. Part # :
AT27C256R-45RI
Description
IC EPROM 256KBIT PARALLEL 28SOIC
Catalog
Memory
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
AT27C256R-45RI PDF
Price is not available, please RFQ
AT27C256R-45RI Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Technology:EPROM - OTP
  • Memory Size:256Kb (32K x 8)
  • Write Cycle Time - Word, Page:-
  • Access Time:45 ns
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TC)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)