Roving Networks / Microchip Technology AT24C04A-10PI-2.7
Mfr. Part # :
AT24C04A-10PI-2.7
Description
IC EEPROM 4KBIT I2C 400KHZ 8DIP
Catalog
Memory
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
AT24C04A-10PI-2.7 PDF
Price is not available, please RFQ
AT24C04A-10PI-2.7 Tech Specifications
  • Technology:EEPROM
  • Memory Size:4Kb (512 x 8)
  • Memory Interface:I²C
  • Clock Frequency:400 kHz
  • Write Cycle Time - Word, Page:5ms
  • Access Time:900 ns
  • Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)