Roving Networks / Microchip Technology AT27C010-55TC
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
AT27C010-55TC
Description
IC EPROM 1MBIT PARALLEL 32TSOP
Catalog
Memory
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
AT27C010-55TC PDF
Price is not available, please RFQ
AT27C010-55TC Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Obsolete
  • Memory Type:Non-Volatile
  • Memory Format:EPROM
  • Technology:EPROM - OTP
  • Memory Size:1Mb (128K x 8)
  • Memory Interface:Parallel
  • Clock Frequency:-
  • Write Cycle Time - Word, Page:-
  • Access Time:55 ns
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TC)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)