Winbond Electronics Corporation W25Q80BLUXIG TR
Manufacturer :
Winbond Electronics Corporation
Mfr. Part # :
W25Q80BLUXIG TR
Description
IC FLASH 8MBIT SPI 80MHZ 8USON
Catalog
Memory
DataSheet
W25Q80BLUXIG TR PDF
Price is not available, please RFQ
W25Q80BLUXIG TR Tech Specifications
  • Series:SpiFlash®
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • Memory Type:Non-Volatile
  • Memory Format:FLASH
  • Technology:FLASH - NOR
  • Memory Size:8Mb (1M x 8)
  • Memory Interface:SPI
  • Clock Frequency:80 MHz
  • Write Cycle Time - Word, Page:800µs
  • Access Time:-
  • Voltage - Supply:2.3V ~ 3.6V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)