Roving Networks / Microchip Technology AT24C01-10PC-1.8
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
AT24C01-10PC-1.8
Description
IC EEPROM 1KBIT I2C 400KHZ 8DIP
Catalog
Memory
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
AT24C01-10PC-1.8 PDF
Price is not available, please RFQ
AT24C01-10PC-1.8 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Memory Type:Non-Volatile
  • Memory Format:EEPROM
  • Technology:EEPROM
  • Memory Size:1Kb (128 x 8)
  • Memory Interface:I²C
  • Clock Frequency:400 kHz
  • Write Cycle Time - Word, Page:10ms
  • Access Time:900 ns
  • Voltage - Supply:1.8V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)