Winbond Electronics Corporation W25P40VSNIG T&R
Manufacturer :
Winbond Electronics Corporation
Mfr. Part # :
W25P40VSNIG T&R
Description
IC FLASH 4MBIT SPI 40MHZ 8SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
W25P40VSNIG T&R PDF
Price is not available, please RFQ
W25P40VSNIG T&R Tech Specifications
  • Series:SpiFlash®
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Memory Type:Non-Volatile
  • Memory Format:FLASH
  • Technology:FLASH
  • Memory Size:4Mb (512K x 8)
  • Memory Interface:SPI
  • Clock Frequency:40 MHz
  • Write Cycle Time - Word, Page:5ms
  • Access Time:-
  • Voltage - Supply:2.7V ~ 3.6V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)