Roving Networks / Microchip Technology AT27C1024-45PU
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
AT27C1024-45PU
Description
IC EPROM 1MBIT PARALLEL 40DIP
Catalog
Memory
DataSheet
AT27C1024-45PU PDF
Price is not available, please RFQ
AT27C1024-45PU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Memory Type:Non-Volatile
  • Memory Format:EPROM
  • Technology:EPROM - OTP
  • Memory Size:1Mb (64K x 16)
  • Memory Interface:Parallel
  • Clock Frequency:-
  • Write Cycle Time - Word, Page:-
  • Access Time:45 ns
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TC)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:40-DIP (0.600", 15.24mm)