Renesas Electronics America 70T3319S166BF8
Manufacturer :
Renesas Electronics America
Mfr. Part # :
70T3319S166BF8
Description
IC SRAM 4.5MBIT PAR 208CABGA
Catalog
Memory
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
70T3319S166BF8 PDF
Price is not available, please RFQ
70T3319S166BF8 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Memory Type:Volatile
  • Memory Format:SRAM
  • Technology:SRAM - Dual Port, Synchronous
  • Memory Size:4.5Mb (256K x 18)
  • Memory Interface:Parallel
  • Clock Frequency:166 MHz
  • Write Cycle Time - Word, Page:-
  • Access Time:3.6 ns
  • Voltage - Supply:2.4V ~ 2.6V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)