Rochester Electronics CY7C11701KV18-400BZXC
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
CY7C11701KV18-400BZXC
Description
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 165FBGA
Catalog
Memory
DataSheet
CY7C11701KV18-400BZXC PDF
Price is not available, please RFQ
CY7C11701KV18-400BZXC Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Obsolete
  • Memory Type:Volatile
  • Memory Format:SRAM
  • Technology:SRAM - Synchronous, DDR II+
  • Memory Size:18Mb (512K x 36)
  • Memory Interface:Parallel
  • Clock Frequency:400 MHz
  • Write Cycle Time - Word, Page:-
  • Access Time:-
  • Voltage - Supply:1.7V ~ 1.9V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)