Texas Instruments SN74F157ANG4
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
SN74F157ANG4
Description
IC MULTIPLEXER 4 X 2:1 16DIP
Catalog
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SN74F157ANG4 PDF
Price is not available, please RFQ
SN74F157ANG4 Tech Specifications
  • Series:74F
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Type:Multiplexer
  • Circuit:4 x 2:1
  • Independent Circuits:1
  • Current - Output High, Low:1mA, 20mA
  • Voltage Supply Source:Single Supply
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:16-DIP (0.300", 7.62mm)