Texas Instruments SN74F151BD
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
SN74F151BD
Description
IC MULTIPLEXER 1 X 8:1 16SOIC
Catalog
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
DataSheet
SN74F151BD PDF
Price is not available, please RFQ
SN74F151BD Tech Specifications
  • Series:74F
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Type:Multiplexer
  • Circuit:1 x 8:1
  • Independent Circuits:1
  • Current - Output High, Low:1mA, 24mA
  • Voltage Supply Source:Single Supply
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)