Rochester Electronics 74F402PC
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
74F402PC
Description
IC PARITY GEN/CHKER 16-BIT 16DIP
Catalog
Logic - Parity Generators and Checkers
DataSheet
74F402PC PDF
Price is not available, please RFQ
74F402PC Tech Specifications
  • Series:74F
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Logic Type:Parity Generator/Checker
  • Number of Circuits:16-Bit
  • Current - Output High, Low:5.7mA, 16mA
  • Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:16-DIP (0.300", 7.62mm)