Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor DM74AS20N
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
DM74AS20N
Description
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14DIP
Catalog
Logic - Gates and Inverters
DataSheet
DM74AS20N PDF
Price is not available, please RFQ
DM74AS20N Tech Specifications
  • Series:74AS
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Logic Type:NAND Gate
  • Number of Circuits:2
  • Number of Inputs:4
  • Features:-
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Current - Quiescent (Max):-
  • Current - Output High, Low:2mA, 20mA
  • Logic Level - Low:0.8V
  • Logic Level - High:2V
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL:4.5ns @ 5V, 50pF
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Supplier Device Package:14-PDIP
  • Package / Case:14-DIP (0.300", 7.62mm)