Texas Instruments CD74ACT14MG4
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
CD74ACT14MG4
Description
IC INVERTER 6CH 6-INP 14SOIC
Catalog
Logic - Gates and Inverters
DataSheet
CD74ACT14MG4 PDF
Price is not available, please RFQ
CD74ACT14MG4 Tech Specifications
  • Series:74ACT
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Logic Type:Inverter
  • Number of Circuits:6
  • Number of Inputs:6
  • Features:-
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Current - Quiescent (Max):4 µA
  • Current - Output High, Low:24mA, 24mA
  • Logic Level - Low:0.8V ~ 1.3V
  • Logic Level - High:1.4V ~ 2V
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL:14.5ns @ 5V, 50pF
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Supplier Device Package:14-SOIC
  • Package / Case:14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)