Rochester Electronics SN74F10DR
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SN74F10DR
Description
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14SOIC
Catalog
Logic - Gates and Inverters
DataSheet
SN74F10DR PDF
Price is not available, please RFQ
SN74F10DR Tech Specifications
  • Series:74F
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Logic Type:NAND Gate
  • Number of Circuits:3
  • Number of Inputs:3
  • Features:-
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Current - Quiescent (Max):-
  • Current - Output High, Low:1mA, 20mA
  • Logic Level - Low:0.8V
  • Logic Level - High:2V
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL:5ns @ 5V, 50pF
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Supplier Device Package:14-SOIC
  • Package / Case:14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)