Texas Instruments SN74ACT14DBR
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
SN74ACT14DBR
Description
IC INVERT SCHMITT 6CH 6IN 14SSOP
Catalog
Logic - Gates and Inverters
DataSheet
SN74ACT14DBR PDF
Price is not available, please RFQ
SN74ACT14DBR Tech Specifications
  • Series:74ACT
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Logic Type:Inverter
  • Number of Circuits:6
  • Number of Inputs:6
  • Features:Schmitt Trigger
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Current - Quiescent (Max):2 µA
  • Current - Output High, Low:24mA, 24mA
  • Logic Level - Low:0.5V ~ 1.4V
  • Logic Level - High:1.2V ~ 2.1V
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL:11.5ns @ 5V, 50pF
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Supplier Device Package:14-SSOP
  • Package / Case:14-SSOP (0.209", 5.30mm Width)