Texas Instruments SN74LVC2G14DBVRE4
Mfr. Part # :
SN74LVC2G14DBVRE4
Description
IC INVERTER 2CH 2-INP SOT23-6
Catalog
Logic - Gates and Inverters
DataSheet
SN74LVC2G14DBVRE4 PDF
Price is not available, please RFQ
SN74LVC2G14DBVRE4 Tech Specifications
  • Series:74LVC
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Logic Type:Inverter
  • Number of Circuits:2
  • Number of Inputs:2
  • Features:Schmitt Trigger
  • Voltage - Supply:1.65V ~ 5.5V
  • Current - Quiescent (Max):10 µA
  • Current - Output High, Low:32mA, 32mA
  • Logic Level - Low:0.3V ~ 1.4V
  • Logic Level - High:1.4V ~ 3.7V
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL:4.3ns @ 5V, 50pF
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C