Texas Instruments 74LVC1G175DBVRE4
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
74LVC1G175DBVRE4
Description
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT SOT23-6
Catalog
Logic - Flip Flops
DataSheet
74LVC1G175DBVRE4 PDF
Price is not available, please RFQ
74LVC1G175DBVRE4 Tech Specifications
  • Series:74LVC
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Function:Reset
  • Type:D-Type
  • Output Type:Non-Inverted
  • Number of Elements:1
  • Number of Bits per Element:1
  • Clock Frequency:175 MHz
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL:4ns @ 5V, 50pF
  • Trigger Type:Positive Edge
  • Current - Output High, Low:32mA, 32mA
  • Voltage - Supply:1.65V ~ 5.5V
  • Current - Quiescent (Iq):10 µA
  • Input Capacitance:3 pF
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)