Texas Instruments CD74HC173PWR
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
CD74HC173PWR
Description
IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 16TSSOP
Catalog
Logic - Flip Flops
DataSheet
CD74HC173PWR PDF
Price is not available, please RFQ
CD74HC173PWR Tech Specifications
  • Series:74HC
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Function:Master Reset
  • Type:D-Type
  • Output Type:Tri-State, Non-Inverted
  • Number of Elements:1
  • Number of Bits per Element:4
  • Clock Frequency:60 MHz
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL:34ns @ 6V, 50pF
  • Trigger Type:Positive Edge
  • Current - Output High, Low:7.8mA, 7.8mA
  • Voltage - Supply:2V ~ 6V
  • Current - Quiescent (Iq):8 µA
  • Input Capacitance:10 pF
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Supplier Device Package:16-TSSOP
  • Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)