Rochester Electronics SN74F374NSR
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SN74F374NSR
Description
SN74F374 OCTAL D-TYPE EDGE-TRIGG
Catalog
Logic - Flip Flops
DataSheet
SN74F374NSR PDF
Price is not available, please RFQ
SN74F374NSR Tech Specifications
  • Series:74F
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Function:Standard
  • Type:D-Type
  • Output Type:Tri-State, Non-Inverted
  • Number of Elements:1
  • Number of Bits per Element:8
  • Clock Frequency:70 MHz
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL:8.5ns @ 5V, 50pF
  • Trigger Type:Positive Edge
  • Current - Output High, Low:3mA, 24mA
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Current - Quiescent (Iq):-
  • Input Capacitance:-
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Supplier Device Package:20-SO
  • Package / Case:20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)