Rochester Electronics SN74F163ANSR
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SN74F163ANSR
Description
BINARY COUNTER
Catalog
Logic - Counters, Dividers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
SN74F163ANSR PDF
Price is not available, please RFQ
SN74F163ANSR Tech Specifications
  • Series:74F
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Logic Type:Binary Counter
  • Direction:Up
  • Number of Elements:1
  • Number of Bits per Element:4
  • Reset:Synchronous
  • Timing:Synchronous
  • Count Rate:100 MHz
  • Trigger Type:Positive Edge
  • Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)