Texas Instruments CD74HC193M96E4
Mfr. Part # :
CD74HC193M96E4
Description
IC PRESET SYNC 4-BIT HS 16SOIC
Catalog
Logic - Counters, Dividers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
CD74HC193M96E4 PDF
Price is not available, please RFQ
CD74HC193M96E4 Tech Specifications
  • Series:74HC
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Logic Type:Binary Counter
  • Direction:Up, Down
  • Number of Elements:1
  • Number of Bits per Element:4
  • Reset:Asynchronous
  • Timing:Synchronous
  • Count Rate:29 MHz
  • Trigger Type:Positive Edge
  • Voltage - Supply:2 V ~ 6.0 V
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)