Rochester Electronics MC74AC240N
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
MC74AC240N
Description
IC BUFFER INVERT 6V 20DIP
Catalog
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
DataSheet
MC74AC240N PDF
Price is not available, please RFQ
MC74AC240N Tech Specifications
  • Series:74AC
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Logic Type:Buffer, Inverting
  • Number of Elements:2
  • Number of Bits per Element:4
  • Input Type:-
  • Output Type:3-State
  • Current - Output High, Low:24mA, 24mA
  • Voltage - Supply:2V ~ 6V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:20-DIP (0.300", 7.62mm)