Texas Instruments SN74LVCZ240APWRG4
Mfr. Part # :
SN74LVCZ240APWRG4
Description
IC BUFFER INVERT 3.6V 20TSSOP
Catalog
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
DataSheet
SN74LVCZ240APWRG4 PDF
Price is not available, please RFQ
SN74LVCZ240APWRG4 Tech Specifications
  • Series:74LVCZ
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Logic Type:Buffer, Inverting
  • Number of Elements:2
  • Number of Bits per Element:4
  • Input Type:-
  • Output Type:3-State
  • Current - Output High, Low:24mA, 24mA
  • Voltage - Supply:2.7V ~ 3.6V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)