Texas Instruments SN74ALS240ANSR
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
SN74ALS240ANSR
Description
IC BUFFER INVERT 5.5V 20SO
Catalog
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SN74ALS240ANSR PDF
Price is not available, please RFQ
SN74ALS240ANSR Tech Specifications
  • Series:74ALS
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Logic Type:Buffer, Inverting
  • Number of Elements:2
  • Number of Bits per Element:4
  • Input Type:-
  • Output Type:3-State
  • Current - Output High, Low:15mA, 24mA
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)