Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor MC74ACT240DWG
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
MC74ACT240DWG
Description
IC BUFFER INVERT 5.5V 20SOIC
Catalog
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MC74ACT240DWG PDF
Price is not available, please RFQ
MC74ACT240DWG Tech Specifications
  • Series:74ACT
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Logic Type:Buffer, Inverting
  • Number of Elements:2
  • Number of Bits per Element:4
  • Input Type:-
  • Output Type:3-State
  • Current - Output High, Low:24mA, 24mA
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)