Rochester Electronics SN74F543DWE4
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SN74F543DWE4
Description
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 24SOIC
Catalog
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SN74F543DWE4 PDF
Price is not available, please RFQ
SN74F543DWE4 Tech Specifications
  • Series:74F
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Logic Type:Transceiver, Non-Inverting
  • Number of Elements:1
  • Number of Bits per Element:8
  • Input Type:-
  • Output Type:-
  • Current - Output High, Low:3mA, 24mA; 15mA, 64mA
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)