Texas Instruments LMV7275MGX
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LMV7275MGX
Description
IC COMP SGL 1.8V R-R INPT SC70-5
Catalog
Linear - Comparators
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
LMV7275MGX PDF
Price is not available, please RFQ
LMV7275MGX Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Type:General Purpose
  • Number of Elements:1
  • Output Type:CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±):1.8V ~ 5.5V, ±0.9V ~ 2.75V
  • Voltage - Input Offset (Max):4mV @ 5V
  • Current - Input Bias (Max):0.01µA @ 5V
  • Current - Output (Typ):-
  • Current - Quiescent (Max):14µA
  • CMRR, PSRR (Typ):78dB CMRR, 80dB PSRR
  • Propagation Delay (Max):2.1µs
  • Hysteresis:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C