Texas Instruments OPA132U/2K5
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
OPA132U/2K5
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Catalog
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
OPA132U/2K5 PDF
Price is not available, please RFQ
OPA132U/2K5 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Amplifier Type:General Purpose
  • Number of Circuits:1
  • Output Type:-
  • Slew Rate:20V/µs
  • Gain Bandwidth Product:8 MHz
  • -3db Bandwidth:-
  • Current - Input Bias:5 pA
  • Voltage - Input Offset:250 µV
  • Current - Supply:4mA
  • Current - Output / Channel:40 mA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±):5V ~ 36V, ±2.5V ~ 18V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)