Texas Instruments OPA180IDGKR
Mfr. Part # :
OPA180IDGKR
Description
IC OPAMP ZERO-DRIFT 1CIRC 8VSSOP
DataSheet
OPA180IDGKR PDF
Price is not available, please RFQ
OPA180IDGKR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Amplifier Type:Zero-Drift
  • Number of Circuits:1
  • Output Type:Rail-to-Rail
  • Slew Rate:0.8V/µs
  • Gain Bandwidth Product:2 MHz
  • -3db Bandwidth:-
  • Current - Input Bias:250 pA
  • Voltage - Input Offset:15 µV
  • Current - Supply:450µA
  • Current - Output / Channel:-
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±):4.5V ~ 36V, ±2.25V ~ 18V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)