Texas Instruments OPA2244EA/250
Mfr. Part # :
OPA2244EA/250
Description
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8VSSOP
DataSheet
OPA2244EA/250 PDF
Price is not available, please RFQ
OPA2244EA/250 Tech Specifications
  • Series:MicroAmplifier™
  • Amplifier Type:General Purpose
  • Number of Circuits:2
  • Output Type:-
  • Slew Rate:0.1V/µs
  • Gain Bandwidth Product:430 kHz
  • -3db Bandwidth:-
  • Current - Input Bias:10 nA
  • Voltage - Input Offset:700 µV
  • Current - Supply:40µA (x2 Channels)
  • Current - Output / Channel:25 mA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±):2.2V ~ 36V, ±1.1V ~ 18V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)