Texas Instruments OPA350EA/2K5
Mfr. Part # :
OPA350EA/2K5
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8VSSOP
Catalog
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
OPA350EA/2K5 PDF
Price is not available, please RFQ
OPA350EA/2K5 Tech Specifications
  • Series:MicroAmplifier™
  • Number of Circuits:1
  • Output Type:Rail-to-Rail
  • Slew Rate:22V/µs
  • Gain Bandwidth Product:38 MHz
  • -3db Bandwidth:-
  • Current - Input Bias:0.5 pA
  • Voltage - Input Offset:150 µV
  • Current - Supply:5.2mA
  • Current - Output / Channel:40 mA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±):2.5V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)