Texas Instruments TLV27L2CDGKR
Mfr. Part # :
TLV27L2CDGKR
Description
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8VSSOP
Catalog
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
TLV27L2CDGKR PDF
Price is not available, please RFQ
TLV27L2CDGKR Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q100
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Amplifier Type:General Purpose
  • Number of Circuits:2
  • Output Type:Rail-to-Rail
  • Slew Rate:0.06V/µs
  • Gain Bandwidth Product:160 kHz
  • Voltage - Input Offset:500 µV
  • Current - Supply:7µA (x2 Channels)
  • Current - Output / Channel:400 µA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±):2.7V ~ 16V, ±1.35V ~ 8V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)