Rochester Electronics TPA3244DDW
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
TPA3244DDW
Description
TPA3244 60W STEREO / 110W PEAK U
Catalog
Linear - Amplifiers - Audio
DataSheet
TPA3244DDW PDF
Price is not available, please RFQ
TPA3244DDW Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Class D
  • Output Type:2-Channel (Stereo)
  • Max Output Power x Channels @ Load:60W x 2 @ 8Ohm
  • Voltage - Supply:12V ~ 31.5V
  • Features:Depop, Short-Circuit Protection
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Operating Temperature:Up to 750.2°F (399°C)
  • Supplier Device Package:44-HTSSOP
  • Package / Case:44-PowerTSSOP (0.244", 6.20mm Width)