Texas Instruments TPA3144D2PWP
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
TPA3144D2PWP
Description
IC AMP CLASS D STER 6W 28HTSSOP
Catalog
Linear - Amplifiers - Audio
DataSheet
TPA3144D2PWP PDF
Price is not available, please RFQ
TPA3144D2PWP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Type:Class D
  • Output Type:2-Channel (Stereo)
  • Max Output Power x Channels @ Load:6W x 2 @ 8Ohm
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 14.4V
  • Features:Depop, Short-Circuit and Thermal Protection
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Supplier Device Package:28-HTSSOP
  • Package / Case:28-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)