Roving Networks / Microchip Technology MCP25020-I/SL
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
MCP25020-I/SL
Description
IC I/O EXPANDER CAN 8B 14SOIC
Catalog
Interface - I/O Expanders
DataSheet
MCP25020-I/SL PDF
Price is not available, please RFQ
MCP25020-I/SL Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Number of I/O:8
  • Interface:CAN V2.0b
  • Interrupt Output:No
  • Features:EEPROM, POR, PWM
  • Output Type:Push-Pull
  • Current - Output Source/Sink:25mA
  • Clock Frequency:25 MHz
  • Voltage - Supply:2.75V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)