Texas Instruments SN75C23243DLG4
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
SN75C23243DLG4
Description
IC TRANSCEIVER FULL 6/10 48SSOP
Catalog
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SN75C23243DLG4 PDF
Price is not available, please RFQ
SN75C23243DLG4 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Type:Transceiver
  • Protocol:RS232
  • Number of Drivers/Receivers:6/10
  • Duplex:Full
  • Receiver Hysteresis:500 mV
  • Data Rate:250kbps
  • Voltage - Supply:3V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)