Rochester Electronics SN75LBC241DW
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SN75LBC241DW
Description
IC TRANSCEIVER FULL 4/5 28SOIC
DataSheet
SN75LBC241DW PDF
Price is not available, please RFQ
SN75LBC241DW Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Transceiver
  • Protocol:RS232
  • Number of Drivers/Receivers:4/5
  • Duplex:Full
  • Receiver Hysteresis:500 mV
  • Data Rate:100Kbps
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)