Rochester Electronics SN75ALS161DWE4
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SN75ALS161DWE4
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC
Catalog
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SN75ALS161DWE4 PDF
Price is not available, please RFQ
SN75ALS161DWE4 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Transceiver
  • Protocol:IEEE 488
  • Number of Drivers/Receivers:8/8
  • Duplex:Half
  • Receiver Hysteresis:650 mV
  • Data Rate:-
  • Voltage - Supply:4.75V ~ 5.25V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)