Rochester Electronics SN75LBC777DW
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SN75LBC777DW
Description
IC TRANSCEIVER FULL 3/2 20SOIC
Catalog
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SN75LBC777DW PDF
Price is not available, please RFQ
SN75LBC777DW Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Type:Transceiver
  • Protocol:GeoPort™
  • Number of Drivers/Receivers:3/2
  • Duplex:Full
  • Receiver Hysteresis:50 mV
  • Data Rate:-
  • Voltage - Supply:4.75V ~ 5.25V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)