Texas Instruments SN65HVD50DR
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
SN65HVD50DR
Description
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 8SOIC
Catalog
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SN65HVD50DR PDF
Price is not available, please RFQ
SN65HVD50DR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Transceiver
  • Protocol:RS422, RS485
  • Number of Drivers/Receivers:1/1
  • Duplex:Full
  • Receiver Hysteresis:50 mV
  • Data Rate:25Mbps
  • Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)